KARTA  INFORMACYJNA
URZĄD STANU CYWILNEGO ŚMIGIEL
 
PROCEDURA USC – X

ZAŚWIDCZENIE STWIERDZAJĄCE MOŻNOŚĆ ZAWARCIA MAŁŻEŃSTWA ZGODNIE Z PRAWEM POLSKIM ZA GRANICĄ

 

Kto może załatwić sprawę

Jeżeli małżeństwo ma być zawarte poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej przez obywatela polskiego lub cudzoziemca, którego zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 lutego 2011 r.- Prawo prywatne międzynarodowe, możność zawarcia małżeństwa jest oceniana na podstawie prawa polskiego, mogą oni otrzymać pisemne zaświadczenie stwierdzające, że z godnie z prawem polskim mogą zawrzeć małżeństwo.

 

Wymagane dokumenty

  1. Dowód uiszczenia opłaty skarbowej.
  2. Dokument  tożsamości.
  3. Pisemne zapewnienie o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa, składane do wybranego kierownika USC w kraju, a za granicą przed polskim konsulem.
  4. Dokument potwierdzający stan cywilny przyszłego małżonka.
  5. Kierownik USC w celu weryfikacji danych w zapewnieniu pozyskuje:
  • akt urodzenia - w przypadku, gdy urodzenie zostało zarejestrowane poza urzędem stanu cywilnego w Śmiglu, a stan cywilny osoby zamierzającej zawrzeć związek małżeński to kawaler /panna;
  • odpis aktu małżeństwa z  adnotacją o rozwodzie stwierdzającego rozwiązanie małżeństwa przez rozwód - w przypadku, gdy rozwiązane małżeństwo zostało zarejestrowane poza urzędem stanu cywilnego w Śmiglu, a stan cywilny osoby zawierającej związek małżeński to rozwiedziony/rozwiedziona;
  • odpis aktu zgonu oraz akt małżeństwa w przypadku gdy małżeństwo oraz zgon współmałżonka zarejestrowane zostały poza urzędem stanu cywilnego w Śmiglu, a stan cywilny osoby zawierającej związek małżeński to wdowiec/wdowa.
  1. Obywatel polski, który nie posiada aktów stanu cywilnego sporządzonych w Rzeczypospolitej Polskiej, składa zagraniczny dokument stanu cywilnego lub inny dokument wydany w państwie, w którym nie jest prowadzona rejestracja stanu cywilnego, potwierdzający urodzenie, a jeżeli osoba pozostawała uprzednio w związku małżeńskim, potwierdzający małżeństwo, wraz z dokumentem potwierdzającym ustanie lub unieważnienie tego małżeństwa albo dokumentem potwierdzającym stwierdzenie nieistnienia małżeństwa.

 

Opłaty

  • 38 zł – opłata skarbowa za wydanie zaświadczenia o możności zawarcia małżeństwa za granicą zgodnie z prawem polskim.

 

Termin i sposób załatwienia sprawy

Zaświadczenie otrzymuje się w czasie nie dłuższym niż 10 dni. Termin otrzymania zaświadczenia uzależniony jest od uzyskania przez kierownika USC  dokumentów stanu cywilnego sporządzonych  poza Śmiglem.

 

Tryb odwoławczy

  • Jeżeli kierownik urzędu stanu cywilnego odmawia wydania zaświadczenia, że obywatel polski lub zamieszkały w Polsce cudzoziemiec niemający żadnego obywatelstwa zgodnie z prawem polskim może zawrzeć małżeństwo za granicą powiadamia na piśmie osobę zainteresowaną o przyczynach odmowy.
  • Osoba zainteresowana w terminie 14 dni od dnia doręczenia jej pisma kierownika urzędu stanu cywilnego może wystąpić z wnioskiem do sądu rejonowego właściwego ze względu na siedzibę urzędu stanu cywilnego o rozstrzygnięcie czy okoliczności przedstawione przez kierownika urzędu stanu cywilnego uzasadniają odmowę dokonania czynności.

 

Miejsce załatwienia sprawy/ osoba odpowiedzialna

Urząd Stanu Cywilnego w Śmiglu, Plac Wojska Polskiego 6, 64-030 Śmigiel. Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Śmiglu tel. (65)5186903

  

Informacje uzupełniające

  • Zaświadczenie stwierdzające o możności zawarcia małżeństwa zgodnie z prawem polskim za granicą jest ważne przez okres 6 miesięcy od daty jego sporządzenia.
  • Zapewnienie jest ważne przez okres 6 miesięcy od daty jego złożenia przez osoby zamierzające zawrzeć małżeństwo.

 

Podstawa prawna

Art. 83 ustawy z dnia 28.11.2014 r. Prawa o aktach stanu cywilnego ( tekst jednolity Dz.U. z 2016r.  poz. 2064 ze zmianami)
Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (tekst jednolity Dz.U. z 2018 r.poz.1044.)

 



Załączniki:

klauzula RODO
Wniosek o wydanie zaświadczenia o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa za granicą